U3V osvědčení o PC kurz -Umělec

18. června 2009 v 17:36 | MgA.Květoslava Šamajová
Když jsem měla promoce poprvé, psal se rok 1973, bylo to na fAMU. Z indexu, kde mám slavná jména hned na první straně, žije již jenom Miloš Forman a Milan Kundera. Linhart - estetika výborně (mrtev), Pilát - filmová a televizní technika - výborně (tady si nejsem jista), Šmíd - výtvarné umění- výborně (mrtev), Ceremuga - hudba - výborně (nejsem si jista). Vzpomínám na Pepíčka Ceremugu a na soustředění na přehradě v Brně, kdy se muselo plavat a ve vodě se odpovídalo na otázky ze zkoušky, jsme neplavec, pádlovala jsme ...hm,hm... Pak tam mám Miloše Formana - základy filmové a televizní realizace - výborně, Milana Kunderu - umělecká litertaura-výborně. fAMU byla celkem nekonvenční škola a jsem ráda, že jsem ji zažila a absolvovala .Ta malost a totalitní blbost zde nebyla, člověk se tolik na tuto školu těšil, a rád se k ní ve vzpomínkách vrací. Vím, že mě televize, kam nastoupila skoro celá naše třída, poslala na výběrovku do Maďarska, a tak jsem ani promoce neměla , a přebírala jsem diplom na fakultě v roce 1973. Vzpomínám, že bylo ukrutná zima v Pešti ,a navíc jsem jela za Dušana Kováře, kterého žena na vánoce odmítla pouštět na výběrovku. Zaskakovala jsem, byla jsem tam nová a tak to na mě zbylo. Maďarský film mám ráda, a tak jsem toho nelitovala.
To dnešní bylo jiné. Je mi 65 let, Žofínka šla do kurzu Znalec, já jsem si vybrala umělec, že to bylo o digi fotografii, a tak jsem chtěla přijít na kloub těm "retuším " a švindlům digi fotáků V podstatě, co jsem si vždycky myslela, že se tomu tak děje (vida to v časopisech) mě bylo potvrzeno poselstvím toho sděleného. Trénovala jsem kosmonauta, jak ho posadím mezi paneláky, pak jak vymazávám dráty mezi dvěma komíny, pak jak vymazávám cokoliv atd. Čili, systém na podvod. Když budu dělat v reklamě, tak si přifařím hory i tam , kde nejsou nebo naopak nechám zmiznout moře, a zasadím stromy atd.
Nebudu to používat, ale znám z praxe, že to lze. Moje parketa byla vždy u vstupu a výstupu.Výběr filmů, na filmovém a televizním festivalu, pak ho dát na dabing nebo na titulky, zařadit do bloku, 3 x s. , nebo do tématického týdne výročí osobností, nebo státu atd. Pak jsem taky obesílala filmy na festival, to již nebylo ze zahraničí ale do zahraničí, na FAMU jsem se vrátila, 1998-99 , to jsem malé filmečky nabízela šipingy do Skandinávie, takže každý 5 minutový film, putoval nejméně půl roku a bodoval a chtěly ho i kontrahovat, čili komerčně - nekomečně.
I přes úspěchy mě belzebub K o c h m a n propustil, přesto, že jsem filmy posílala na vhodné festivaly. Když jsem hledala práci, říkal Koliha, vy jste na Asii, tu tady nemáme, Febiofest říkal, my s festivaly nic neděláme, a tak utíkaly roky a nikdo mě nikam nechtěl.
Dnes jsem po předání osvědčení Českého vysokého učení technické na Fakultě jaderné a fyzikální inženýrské se šla ucházet o pozici vrátné. Co si budu na něco hrát. Říkali, že mají již pár uchazečů. Hledali jednu celou osobu a půl úvazek, potřebuji tu práci jako sůl, důchod je malý a nestačí pro mě a chlapce. Neuznali ho invalidním, nemáme společně byt, nebereme pěstounské dávky,musí studovat dále, aby měl jednodušší život, já mám roztřískaný nábytek, když mě vzali můj byt a převáželi brutálně do této ratejny , kde teď jsem. Nemám nikoho, kdo by mě to tady opravil, a ženská ruka, na takové práce není. Zaujala mě statisktika ČVUT, mají 11 % zahraničních studentů, Karlova Univerista patří k 500 nejlepším školám na světe, na prvním místě je zájem o ekonomiku a pak hned o techniku. Já s uměleckou školou jsem nezajímavá, kdo ji dnes chce. Fotit umí každý kdo si koupí digi foták, článečky berou od kohokoliv, za moje mě dávají 200,-kč, maximálně 400,-kč, takže za daleko méně rozsáhlý byl za totality 1000,-kč, takže všechno je tady pomatené. Jsem nyní PC kurz umělec, a budu sledovat , jak se podvádí v časopisech s fotkama, budu tomu nyní lépe rozumět. Jinak mě je tento kurz na nic. Pravda je, že mě v životě nikdy nenapadlo, že bych měla jakýkoliv certifikát z vysokého učení technického Karlovy University. Zdálo se mě to vždy, že já s levou aktivní hemisférou, bych na to nikdy v životě neměla. Ale kurz - proč ne. Byl příjemný, kluci byli snaživí a vynalézaví, a byla radost s nimi disputovat.
A co jsem měla na sobě.
Krátkou mini sukni švestkové barvy, opálené jemné punčocháče Christian Dior, kde bylo na levém kotníku jejich logo. Pak na krku japonskou perlu, z doby, kdy jsem tam byla a osobně jsem si jednu maličkou koupila. V uších jsem malé klipsy zelené, s perletí , a to indonéské. Letní botičk byly španělské proplétané, a blůzička byla trikotáž z holubičí šeďé, empírový střih s vázačkou. Fotila jsem Betlémskou kapli ,kde se to odehrávalo, ale zatím mě nenaučily, jak ty fotky mám dávat do blogů. Tak vám neumím ukázat atmosféru , jak to tam vypadalo, ale mám to zachyceno. Vzdala jsem hold mistru Janu Husovi.
A pak hned jsem s tím Christianem Diorem se šla ucházet o pozici vrátné, jestli mě vezmou,
ví Bůh. Je mi 65 let. V senátu bych mohla dělat do sedmdesáti, tady limit je limit.
Ale snad nějaká soukromá rodina by ocenila, kdybych vodila dětičky do školy, chtěla jsem být Gottova hospodyně, hledal anglicky mluvíci hospodyni, ale inzerát jsem našla za měsíc, to si již asi vybral. Tak zatím nevím, ráda vařím, mohla bych děti učit anglicky a zabavit se s nimi, ale Gott to asi již nabídl jiné hospodyni. Zřejmě tedy budu z nedostatku času dělat zase jiný kruz a tady v té ratejně zahynu, neumím nic opravit a na rekonstrukci jsem si článečky za 200,-Kč nevydělala, a tak to zkusím ještě do zahraničí, jestli by mě nějaká rodina potřebovala, k dětem, a já při tom bych pilovala anglický jazyk a udělala si mezinárodní certifikát třeba z Cambridge z Aj Ale to je sen, který bych ráda zažila.


samajova@volny.cz
MgA.Květoslava Šamajová
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama