Nový začátek muslimské cesty Baracka Obamy do Caira

5. června 2009 v 3:06 | MgA.Květoslava Šamajová
Salam malejkum Cairo, říká Barack Obama z podia živě přítomnému auditoriu 6.4.2009 . Barack Obama má dlouhý ukazováček pravé ruky, je oblečen v tmavě modré sako, bílé košili a světle modré kravatě. Je rozený řečník, rétorik, diplomat, a umí z patra hovořit k pravému publiku, středovému publiku a levému publiku. Nevyhývá se tématům jako je domácí násilí, ekonomika té které země, tradicím, náboženství židovskému, muslimskému, křestanskému. Říká všem, každý z nás je zodpovědný, sám za sebe, musíme resektovat majority, připomíná v muslimské zemi, že bylo umučeno v koncentračních táborech 6 milionů Židů, připomíná, že v Americe žije 7 milionů Muslimů, zdůrazňuje, že Islám je historický, promlouvá o Koránu, o Bibli, o Toře, všichni z nás buďme opravdoví, říkejme pravdu , každý z nás, ať jste křesťan, žid, nebo muslim, ať jste bílý, černý nebo žlutý. Není důležité k jaké tváři obličeje náležíte. Ať jste kdekoliv, respektujte demokracii: promlouvá k Palestýně, Izraeli, Iráku, ale také k Turecku, Bangladéši, Indonésii, vy všichni volte demokacii. Aplaus zní sálem a Barack Obama odchází s poděkováním.
Jeho řeč byla přeložena do 14 světových jazyků. Nejsem politik , ale volná novinářka, a tak se v řeči, která měla 54 : 46 minut a vteřin mohu vyjádřit i k dikci , která mě nesmírně zaujala. Jeho hra rukou je koncertem, dikce, civilizovaného, klidného projevu, vyrovnaného postoje ke všem vrstvám obyvatel planety, vyrovnaného postavení k muslimské otázce, židovské otázce, a křesťanské otázce. Jeho hlavní těžiště, čím zaujal Cairo byla, že vyslovil základní větu Koránu,
v ž d y c k y m l u v t e p r av du . Rozhlíží se auditoriem zprava - středově - zleva, ruce ovírá - zavírá - pokyne doleva - doprava - středově a řeč je rytmicky spojena s koncertem rukou. Jinak promlouval v Praze ke křesťanům, jinak k muslimům, umím to srovnat, byla jsem expertka na 3.svět v Československé televizi, jako filmová historička jsem jezdila vybírat filmy pro vysílání ve filmové redakci. Vybírala jsem pouze film art - filmy z resortu umění, i když to byly hrané i dokumenty. Ale marketing mě vždy jednoduše sdělil : Šamajová, to je ART MOVIE. Dobře, tak tedy Art. Z těchto důvodů, umím srovnat veliký dar od Pána Boha, který má Obama, a to jsem již cítila u projevu v Praze (byť jsem seděla u obrazovky) a nyní u videozáznamu. Barack Obama je úžasný řečník, který se rodí jednou za 1000 let, neumím ho s nikým srovnat, délku politického projevu jsem zatím u nikoho tak dlouho neunesla. Jeho plynulý tok myšlenek, který rytmicky sdílí pro celou planetu, celou populaci, promlouvá ke všem barvám pleti , je natolik strhující, že mě jako ženu uchvátil. Je velice dobře seznámen -dá se říci niterně - s tou kterou zemí, a umí strhujícím dojmem se ponořit do nitra těchto lidí. Jeho řeč je jiná než u našich českých politiků, kteří před volbami slibují mnohé a nic nedodrží. Obama promlouvá k srdcím lidí , a nalaďuje všechny,aby mluvili p r a v d u , základní morální etické principy, které u nás již dávno vymizely. Přišel do Caira ze země, která má komunity 7 milionů muslimů, je to šarmantní politik, s politickou rétorikou, umí deklarovat zleva zprava středově a nic přitom nezní falešně. Mluví ke všem barvám pleti, nevyhává se ani skrytému domácímu násilí, otvírá otázku koncentračních táborů a vyhubení Židů 6 milionů, které otvírá v muslimském světě. Jeho salám malejkum a potlesk s malejkum salám zní dlouhým potleskem sálem, který je k podiu velmi rozlehlý. Nejsem schopna sečíst počet přítomných. Korán, Bible , Tora : mluvte pravdu, respektujte všechny barvy pleti : černé, bílé, žluté, a každý z vás buďte zodpovědný ,sám za sebe, ať jste křesťan, muslim, nebo žid a mluvte p r a v d u .
Děkuji. Konec v 54:46 minut.

samajova@volny.cz

MgA.Květoslava Šamajová
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama